Шта издваја брендове на интернету?

FacebookLinkedinEmail
23.03.2017.
Шта издваја брендове на интернету?
ИЗВОР: PXHERE.COM

Постоји много дефиниција бренда, али у свакој од њих се подразумева да бренд има изграђен свој идентитет, нешто што га разликује од других, по чему је препознатљив у времену и простору. А оно што бренд одређује на интернету, што је истовремено глобално јединствено и непроменљиво у времену је – назив интернет домена. Не постоје два иста назива домена на интернету. И не постоје два власника једног домена.

Све док је назив домена регистрован за потребе бренда, он га једнозначно одређује на интернету.

Назив домена дефинише две најважније интернет адресе на којима се бренд може наћи – веб адресу, на којој је лоциран сајт, и адресу електронске поште, са које комуницира са целим светом. Глобална јединственост сваког назива интернет домена чини и те две врло битне адресе глобално јединственим. А тиме и сам бренд.

Зашто кажете „моје“, а мислите на туђе?

Они који мисле да је то што имају на друштвеним мрежама њихово – дубоко се варају. Свако ко поверује да је нешто на адреси facebook.com његово, нека провери ко је власник тог назива домена. Јер, власник назива домена је и власник оног што је на њему.

Свака друштвена мрежа има свог власника, који у сваком тренутку може да промени услове коришћења и да, због тога, поносни „власник“ фан странице остане без ичега на интернету. Његово присуство на глобалној мрежи зависи од добре воље власника друштвене мреже, који само једним потезом може да обесмисли све што је до тад тај бренд уложио у своје интернет постојање.

Само поседовање сопственог интернет сајта, на сопственом називу интернет домена, гарантује трајно интернет присуство. Оно што је на Фејсбуку приватно је власништво неког другог. Фејсбук, као и остале друштвене мреже, представља користан канал за различите видове комуникације и за то га треба користити, али не и као основну интернет локацију једног бренда.

Када има свој сајт, на свом домену, бренд је тај који одређује сва правила, полаже права на све садржаје и задржава за себе све долазне информације. И то нико други не може да промени, јер су назив домена и сајт његови. Све остале опције су само привид – без властитог назива домена брендови су „интернет подстанари” и лако могу да остану без свега и постану „интернет бескућници”. А бренд тешко може да буде бренд ако не постоји на интернету.

Не заборавите адресу своје е-поште

Преко адресе своје е-поште фирма комуницира са целим светом, а (пре)често се заборавља да уопште није свеједно како та адреса изгледа. Назив интернет домена може да садржи назив бренда Yahoo, бренда Google, вашег тренутног интернет провајдера, или – вашег бренда. Постоји више добрих разлога зашто адреса е-поште треба да садржи назив вашег бренда, односно да буде на вашем називу домена.

Основни разлог се тиче власништва. Коришћење е-поште на туђем домену носи одређене ризике. Шта ако власник домена за који сте везали адресу своје е-поште престане да постоји? Ако је у питању ваш интернет провајдер, тај сценарио је сасвим реалан. Или пружалац услуге промени правила коришћења и ви, из неког разлога, не можете да наставите да користите ту „своју“ е-пошту. Или промени домен на ком својим корисницима даје бесплатне адресе е-поште – пружалац услуге је исти, али домен није, и адресе „ваше“ е-поште на старом домену више не постоје (већ је забележен такав случај са једним од српских интернет провајдера).

Ви, једноставно, немате утицаја на то шта неко други ради са својим називом домена и врло је незахвално сву своју комуникацију, сво пословање и свој бренд, везивати за нешто непредвидиво, нешто што уопште не зависи од вас. Много је боље (као и са сајтом) бити свој на своме (домену).

Један од разлога је и кредибилитет – коме ће потенцијални партнер или купац пре веровати – некоме ко се јавља са бесплатне адресе, коју може да има било ко, или некоме ко се јавља са адресе коју може да има само врло ограничен број људи? И зашто би се утапали у мноштву (процењује се да Gmail има преко милијарду корисника), кад можете да се издвојите? Који то бренд жели да буде само „један од многих“, а може да буде јединствен (бар из угла интернета)?

Коначно, зашто би у свакодневној комуникацији, кад год користите своју е-пошту, рекламирали Google, Yahoo или свог провајдера, кад можете свој бренд? Сваки пут када неко добије е-пошту од вас, на вашем називу домена, видеће назив вашег бренда и већа је шанса да ће му он остати у сећању. Зашто не бисте искористили такву шансу?

А онда, та адреса е-поште је и на визит-картама, као и на многим вашим промотивним и корпоративним материјалима – свему оном путем чега ваш бренд комуницира у офлајн свету. Оном свету у ком живе и раде сви ваши потенцијални партнери и купци. Кад нису на нету.

Бренд из угла Гугла

Правилно присуство на интернету је јако битно за позиционирање вашег бренда на Гуглу. Зашто баш на Гуглу? Зато што се, по неким статистикама, 98% свих претрага у Србији обавља преко Гугла, што значи да ће вас сви они који нешто траже на интернету видети управо онако како вас Гугл види. А ваша је жеља да све оне који траже услуге и производе сличне вашим Гугл доведе баш на ваш сајт, зар не?

У брендирању је врло битно везати одређене асоцијације за бренд, а пошто причамо о бренду на интернету, појмови који треба да асоцирају на бренд су – кључне речи. Изузетно је важно да се одређене, вама битне кључне речи, вежу за ваш бренд, јер ће се у претрази одређених појмова као резултат појављивати линкови на оне брендове које Гугл повеже са тим кључним речима. А кад вама битне кључне речи Гугл тражи на вама битној веб локацији – вашем сајту, прво ће их потражити у вашој веб адреси, у вашем називу домена.

Међу неким корисницима интернета у Србији постоји предрасуда да Гугл увек и свуда форсира домене као што су .COM, .ORG, .NET и слични, што већ годинама није тачно. Наиме, како је Гугл посвећен томе да у претрагама приказује најрелевантније информације онима који их траже, већ годинама је усредсређен на локалне претраге у којима фаворизује локалне националне домене, што и људи из самог Гугла јасно истичу. Самим тим се локални национални домени (.RS у Србији, .FR у Француској, .DE у Немачкој...) виде боље у локалним претрагама, док се ван националне територије виде исто као било који генерички домен. Генерички домен, сам по себи, у претрагама нема никакву предност у односу на националне домене.

Ових чињеница су свесни и сви највећи светски брендови који су присутни у Србији – од Кока-Коле и МекДоналдса, преко пивских и аутомобилских, до спортских брендова, сви су присутни и на српским интернет доменима. Сваки од њих има свој српски веб сајт на .RS домену, са локалном понудом, на локалном језику и писму, са ценама израженим у лакалној валути, прилагођеним локалној куповној моћи и специјалном понудама усклађеним са локалним празницима. Коначно, и сам Гугл је присутан на .RS домену. И претражује у локалу.

Практични савети за креирање интернет идентитета бренда

Топла је препорука да се назив домена региструје одмах чим се појави идеја за посао, пројекат, кампању... Ако идеја не завређује један назив домена, вероватно не завређује ни разраду, а већ разрађену идеју је много теже реализовати ако одговарајући назив домена више није слободан.

О регистрованом називу треба бринути и редовно обнављати регистрацију, јер назив домена се не региструје „заувек“, већ на одређени рок. Редовним обнављањем регистрације тај рок може да буде практично неограничен. Међутим, ако регистрација истекне, и ваш назив домена региструје неко други, на њему се могу наћи разни непожељни садржаји – од неистинитих, преко фалсификованих, до порнографских. То ниједан бренд себи не жели, а такав сценарио није тешко спречити. Такође, водите рачуна о томе на кога је назив домена регистрован – на физичко или правно лице. При чему то правно лице никако не би смела да буде агенција која је у ваше име извршила регистрацију назива домена, већ само и искључиво компанија која је власник бренда.

Како се посао шири и расте број препознатљивих производа и услуга, потенцијалних или већ изграђених брендова, треба да расте и број регистрованих назива домена. Сваки бренд треба да има свој домен, да би на њему био ваш садржај. Ако их ви не региструјете, неко други хоће, и на њих ће поставити свој садржај, о вашим брендовима, који сигурно неће бити афирмативан. А то не желите. У ствари, препоручљиво је да региструјете све називе домена у којима фигурирају вама битни појмови (кључне речи), који асоцирају на ваше пословање и ваше брендове. Тиме се штитите од непријатних онлајн изненађења.

Пракса је показала да назив интернет домена не треба да има више од 20 знакова, а да треба водити рачуна и о томе да буде што краћи, да се лако памти, да буде препознатљив и једнозначан (да се не би побркао са неким другим који се исто изговара, али се другачије пише).

Веза између жига и назива домена

Регистрацијом жига не резервишете назив домена, нити регистрацијом назива домена штитите бренд ван интернета. Регистрација жига и регистрација назива домена су две потпуно одвојене активности, али би, за добро бренда, требало да буду усклађене, да би се бренд заштитио и на тржишту (у промету роба и услуга) и на интернету.

Називи интернет домена се региструју по правилу „први у времену, јачи у праву“ (или кaкo би тo нaш нaрoд рeкao „кo гa први рeгиструje – њeгoв je“) и зато, ако га не региструјете на време, може се десити да неко пре вас региструје назив интернет домена који је истоветан или сличан вашем бренду. А онда за ваш бренд могу настати непотребне (и скупе) компликације.

Пар савета за крај

  • Изаберите домен према тржишту на ком желите да будете присутни
  • Не везујте своје садржаје за туђе сајтове
  • Не везујте адресу своје е-поште за туђе називе домена
  • Штитите и производне брендове, не само корпоративни
  • Региструјте називе домена чак и ако вам нису одмах потребни
FacebookLinkedinEmail