The Perfume Atelier: Персонализовани парфеми врхунског квалитета

FacebookLinkedinEmail
13.04.2023.
The Perfume Atelier: Персонализовани парфеми врхунског квалитета
Салвадор Дали, славни сликар, рекао је да чуло мириса најбоље пружа осећај бесмртности. Такво искуство може се доживети у „The Perfume Atelier”, стецишту непоновљивих и опојних мириса које израђује Зага Чоловић Раичевић. Она је своју љубав према парфемима претворила у професију пре 18 година, а данас њени персонализовани мириси стварају савршен спој елеганције, креативности и особености сваког клијента, међу којима су, између осталих, и холивудске звезде.

Када се родила љубав према парфемима?

Зага Чоловић Раичевић: Она одавно постоји. Међутим, да би се материјализовала, била су потребна одређена улагања. Након студија на Филолозофском факултету у Новом Саду запутила сам се у Лондон, где сам привела крају мастер студије из risk management-a. У престоници Енглеске сам радила као risk manager/broker од 1998. до 2005. године, непрестано гајећи жељу да се остварим као парфимер.

Но, ни стабилан посао у корпорацији током толико година није био довољан да бих то преточила у стварност. Напослетку сам морала да продам стан у Лондону како бих могла да инвестирам у сопствено образовање.

Шта чини доброг парфимера?

Зага Чоловић Раичевић: Ја се овим послом бавим већ 18 година и закључила сам да је потребно неколико ствари: образовање, таленат, креативност, финансијска потпора, спремност на прављење грешака и на разочарање, као и доза бандоглавости. Лично сматрам да ова професија не може да се научи путем интернета или похађањем курсева. Потребан је специјалан и јединствен приступ образовању.

Чак и када отворите своје парфимерију, ви се не можете подичити „титулом” парфимера. То можете учинити тек када иза себе имате одређена „дела”. Чак и тада, неопходно је да имате неутољиву жеђ за усавршавањем, јер у противном, време ће вас „прегазити”.

За кога сте направили први парфем?

Зага Чоловић Раичевић: За супруга. Он баш има истанчано чуло мириса, па сам се доста помучила. То ми је уједно био и најзахтевнији клијент. Када сам завршила, поручила сам му: „Сада и никад више!” (смех)

Како сте дошли на идеју да отворите „The Perfume Atelier” у Београду?

Зага Чоловић Раичевић: Ја сам се професијом парфимера најпре бавила, а и даље се бавим, у Лондону, где креирам парфеме искључиво за појединце и брендове. „The Perfume Atelier” у Београду сам покренула како бих оживела парфемску индустрију у нашој земљи, али и у региону. Жеља ми је да се баш одавде, из Београда, „The Perfume Atelier” шири даље по читавом свету.

Да, признајем, циљ ми је голем и глобалан, али, најискреније, баш ме брига. Нема никаквог притиска, нити журбе. (смех)

Који су први већи проблеми на које сте наишли када сте покренули парфемску кућу?

Зага Чоловић Раичевић: Једном речју, едукација. Прво морате да едукујете клијенте на овом пољу: како се парфем прави и правилно носи, шта га чини скупљим, а шта јефтинијим, те да створите потражњу за тим производима. То је зато што су људи претежно навикнути на комерцијалне парфеме. С обзиром на то да је мој бизнис-модел базиран на персонализацији, едукација потрошача је била главни камен спотицања.

Како изгледа процес креирања парфема за појединца или бренд?

Зага Чоловић Раичевић: Поступак је изузетно сложен. На пример, ако правим парфем за бренд, прво морам да се упознам с њим: која је историја тог бренда, која је демографија на коју циља... Укратко, шта је ДНК тог бренда.

Када је реч о појединцу, то се своди на постављање силних питања и потпитања: чиме се бави та особа, шта воли, а шта не, које јој је омиљено јело, да ли ће парфем носити током дана или ноћи, итд.

Дакле, морам да стекнем неки репер. На основу тога, мој ум аутоматски бира састојке и израђује мирис. У коначници, прави је изазов „скројити” лични пафрем за некога.

Зашто клијенти бирају парфеме „по поруџбини”?

Зага Чоловић Раичевић: Зато што није сваки парфем за свакога. Ако је неки мирис модеран, то апсолутно не значи да је за вас. Када су парфеми у питању, не желите да будете у тренду, већ да будете аутентични. Зато ја и радим све супротно од онога што се овде иначе ради. (смех)

Мени је циљ да оставим заоставштину родној земљи. Нигде се не журим и немам никакву пресију, јер је све финансирано с моје стране.

Шта све имате у понуди сем парфема по поруџбини?

Зага Чоловић Раичевић: Имамо колекцију „Belgrade”, која је посвећена нашем главном граду. Ту спадају стандардни „Belgrade”, „Belgrade 011” и „Belgrade The Victor”. Занимљиво је да сам стандардни мирис развијала читаве три године.

„Belgrade 011” је парфем посвећен урбаном делу престонице, а „The Victor”, разуме се, Победнику. Уз то, имамо још четири парфема.

Ако клијенту ниједан није „по мери”, онда на сцену ступају наше приватне радионице, које служе да, уз помоћ обучене особе и 30 молекула из лондонске лабораторије, створите сопствени мирис и научите много тога о парфемима.

На крају, после два сата рада, добијате свој лични парфем у бочици од 30 ml. И ту није крај. Та формулација се чува код нас под кључем. На тај начин, кад год зажелите можете извршити допуну или добити попуст од 20% уз поврат бочице и нико други неће моћи да, без ваше дозволе, понесе тај уникатни парфем.

У свом раду акцент стављате на заштиту животне средине.

Зага Чоловић Раичевић: Тако је. Сва паковања су стаклена и цео програм је на принципу допуне. Практично смо zero waste. Ништа се не испушта у канализацију. Ако буде вишка, он се сипа у бочице и складишти.

Одакле набављате сировине за парфеме?

Зага Чоловић Раичевић: Сировине су углавном из увоза. Првенствено зато што имам лабораторију у Лондону, те приступ материјалу који овде није могуће набавити. Управо из тог разлога постижемо квалитет који имамо и одржавамо га константно.

Колико вам је било тешко да пронађете адекватне сараднике?

Зага Чоловић Раичевић: Изузетно је проблематично наћи људе од поверења. Зато што ме многи не разумеју. Овај посао захтева перфекционизам и оштро око за детаље. Такве људе није нимало лако пронаћи.

Да ли међу вашом клијентелом има познатих личности?

Зага Чоловић Раичевић: Занимљиво је да холивудски глумци, када овде снимају филмове, обавезно наврате код нас. Долазили су глумци из серијала о Харију Потеру, као и позната холивудска продуценткиња Синди Коен.

Рецимо, недавно је британски глумац Хенри Лојд Хјуз снимао филм у Румунији. И како се ближио рођендан његовој супрузи Роуз, која је новинарка „Гардијана”, он је наручио парфем који смо баш за њу креирали, за поклон.

Какви су даљи планови?

Зага Чоловић Раичевић: План нам је да наставимо да развијамо и ширимо бренд „ The Perfume Atelier”, али малим корацима. Најпре по региону, а потом и по остатку света. Такође, намера нам је да у Бизнис или Б2Б понуду уврстимо креирање парфемског бренда: од идеја до реализације. До сада смо имали активацију налик томе, и то за пивару „Карлсберг”. Имали смо још једну – то је била креација парфема La Fenêtre за српски бренд „Dechko Tzar”, те смо на основу састојака пива „Бланк” направили парфем у ограниченој серији.

Колико вам значи сајт за пословање?

Зага Чоловић Раичевић: Веб-сајт је веома важан за бизнис. Они који не знају за нас открију нас преко Гугла, док путем сајта сазнају све о нама, те имају могућност да пазаре наше производе у оквиру интернет продавнице.

Зашто сте одабрали .rs домен?

Зага Чоловић Раичевић: Зато што је „The Perfume Atelier” српски бренд и онда је сасвим логично да има и српски домен.

 

FacebookLinkedinEmail