Пут до веб-сајта: веб-хостинг и назив домена

FacebookLinkedinEmail
18.05.2020.
veb-sajt: veb-hosting i naziv domena

Интернет је од свог настанка до данас трансформисао начин на који радимо, тражимо и добијамо информације, али и представљамо себе и своје пословање другим људима.

У данашњем умреженом и дигиталном свету представљање свог пословања на интернету постало је императив и нешто без чега бројни бизниси не би могли да функционишу.

Зашто је добро имати веб-сајт?

У свом најосновнијем облику сајт представља online каталог који садржи основне информације о вашем пословању и понуду производа или услуга. Захваљујући веб-сајту потенцијални купци имају могућност да се упознају са начином на који радите, информишу о новим производима и буду у току са евентуалним промоцијама.

Како до свог веб-сајта?

Један од првих корака на путу ка креирању сопственог веб-сајта јесте одабир назива домена и веб-хостинга. Многи почетници у дигиталним водама нису у потпуности упознати са овим терминима или их пак сматрају превише компликованим. Ако бисмо максимално поједноставили – без назива домена и веб-хостинга веб-сајт није доступан крајњим корисницима.

У овом тексту ћете сазнати више о томе шта је назив домена, а шта веб-хостинг и добити савете како да направите прави избор за своје потребе.

Шта је назив домена?

Назив домена дефинише вашу јединствену веб-адресу коју посетиоци куцају у поље за претраживање како би посетили ваш веб-сајт. Такође, назив домена дефинише и вашу имејл адресу, односно део који се налази иза знака ”@”. Сликовито посматрано, уколико би веб-сајт представљао кућу, назив домена је пандан адреси на којој се кућа налази, док имејл на властитом називу домена указује да се на зиду куће налази ваше сандуче за пошту.

Сваки назив домена се састоји од изабраног појма и изабране доменске екстензије. На примеру домена: nazivfirme.rs - „nazivfirme“ био би изабрани појам, док је „.rs“ доменска екстензија.

Пут до назива домена састоји се од три главна корака:

  1. Избор доменске екстензије (.rs, .com, .co.rs итд)
  2. Избор назива домена
  3. Регистрација назива домена

Други део слагалице – Веб-хостинг

Регистрација назива домена сама по себи није довољна. Да би веб-сајт био доступан корисницима интернета неопходно је закупити и веб-хостинг пакет. Дакле, иако је реч о две различите услуге, неопходно је да обе функционишу у исто време.

Шта је веб-хостинг и како функционише?

Веб-хостинг представља услугу која омогућава да веб-сајт буде доступан на интернету.

Веб-сајт се састоји од више фајлова попут текстова, слика и видео материјала, и да би био доступан крајњим корисницима неопходно је да сви његови фајлови буду смештени на одговарајући сервер. Управо се ти сервери налазе у власништву веб-хостинг компанија које пружају ове услуге и део ресурса сервера изнајмљују крајњим корисницима.

У случају да тек почињете своју online авантуру, у почетку ће вам бити довољно да изнајмите део сервера који ћете делити са другим корисницима. Како се ваше потребе буду повећавале, пре свега у погледу броја посета и простора за складиштење фајлова, можда ћете морати да пређете на виши пакет или тип веб-хостинг услуге.

Веб-хостинг компаније се брину о доступности и безбедности сервера, док корисници веб-хостинг услуге имају могућност да управљају услугом у складу са својим потребама. Управљање се врши путем контролног панела који је саставни део услуге и који омогућава широк спектар активности попут инсталације бројних веб-апликација (WordPress, Joomla и др.), отварања имејл адреса, управљања називима доменима и друго. Највећи број веб-хостинг компанија користи тренутно најпопуларнији контролни панел – cPanel.

Врсте веб-хостинг услуга

Веб-хостинг услуга има један циљ, а то је да омогући да веб-сајт буде доступан online. Међутим, исти тип веб-хостинга не може једнако одговарати веб-сајту који има, на пример, 300.000 посета месечно и веб-сајту који броји 5.000 посета у 30 дана.

У зависности од величине веб-сајта и очекиваног саобраћаја, веб-хостинг услуге можемо поделити на:

  • Дељени (Shared) хостинг
  • VPS хостинг
  • Dedicated хостинг

Дељени (Shared) хостинг

Дељени (Shared) хостинг је најприступачнија и најпопуларнија врста веб-хостинга која се углавном плаћа на годишњем нивоу. Овај веб-хостинг се назива дељени хостинг што значи да више различитих веб-сајтова дели простор и ресурсе на једном серверу. Сервер обезбеђује веб-хостинг компанија, а сваки веб-сајт је „изнајмио“ део простора и приступ сервисима.

За кога је овај тип веб-хостинга? Дељени (Shared) хостинг је добро решење за оне кориснике који немају много техничког предзнања, а ни велике техничке захтеве, дакле, за микро, мале и средње бизнисе, блогове, фриленсере итд.

VPS хостинг

VPS хостинг је скраћеница за хостинг на виртуелном приватном серверу. Овај тип веб-хостинга плаћа се на месечном нивоу и, као и код дељеног хостинга, више сајтова се налази на истом серверу. Овај сервер је подељен на виртуелне сервере, што значи да сваки корисник има своје властите ресурсе у оквиру једног закупљеног виртуелног сервера. Закуп ове врсте хостинга кошта нешто више него што је то случај са дељеним хостингом, али пружа боље перформансе и стабилност.

За кога је овај тип веб-хостинга? VPS хостинг представља напредније веб-хостинг решење за оне сајтове за које се очекује велика посета и који захтевају наменске ресурсе које неће делити ни са ким. Идеалан је за оне кориснике који поседују одређено техничко предзнање у сегменту управљања сервером, као и оне који желе више простора и ресурса за хостовање својих апликација.

Dedicated хостинг

Dedicated хостинг кориснику пружа могућност закупа одвојене физичке машине (сервера) са ресурсима којима корисник може да располаже за своје потребе. Ово веб-хостинг решење је и најскупље, и идеално је за велике компаније и веб-сајтове за које се очекује висока посећеност и захтева максимална доступност у сваком моменту.

За кога је овај тип веб-хостинга? Dedicated хостинг је намењен компанијама са великим бројем запослених које брину о својој интерној и екстерној имејл комуникацији преко имејл адреса на властитом називу домена, агенцијама који праве веб-сајтове за своје клијенте, високо посећеним новинским порталима и другима са сличним потребама.

Шта даље?

Након што сте регистровали назив домена и одабрали веб-хостинг пакет преостаје вам још неколико корака које треба да предузмете како би ваш веб-сајт био доступан крајњим корисницима.

Повежите назив домена са веб-хостингом

Уколико сте веб-хостинг закупили код истог провајдера код ког сте регистровали назив домена, овај корак је аутоматски завршен за вас од стране провајдера.

Са друге стране, уколико сте назив домена регистровали код једног провајдера, а веб-хостинг закупили код другог, биће неопходно да подесите DNS податке везане за назив домена, како би ти подаци упућивали на сервер на којем се налази ваш веб-хостинг. Провајдери који нуде услуге регистрације назива домена и закупа веб-хостинг услуге поседују и одговарајући кориснички портал путем којег корисници могу, између осталог, брзо и једноставно променити DNS подешавања везана за назив домена. У случају да нисте у могућности да то самостално изведете, можете контактирати корисничку подршку провајдера код којег сте регистровали назив домена.

Након ових промена неопходно је да прође до 48 сати како би се подаци ажурирали и ефекти промена постали видљиви на интернету. Овај процес познат је под називом DNS пропагација.

Подигните фајлове веб-сајта на сервер

Активан веб-хостинг налог није довољан да би веб-сајт био видљив на интернету. Да би се то догодило неопходно је да подигнете фајлове веб-сајта на сервер. Овај процес можете самостално извршити коришћењем панела за управљање веб-хостинг услугом (cPanel) или путем FTP клијента. Одређени веб-хостинг провајдери могу подизање веб-сајта на сервер извршити бесплатно за вас, а уколико то није случај, већина провајдера у оквиру свог веб-сајта поседује базу знања путем које се можете информисати како да то изведете самостално.

Након промене DNS подешавања (уколико је неопходно) и подизања фајлова веб-сајта на сервер, ваш веб-сајт ће бити глобално видљив на интернету, а посетиоци ће бити у прилици да га пронађу путем веб-претраживача (Гугл) и да му приступе уз помоћ неког од популарних веб-читача попут Гугл Хрома (Google Chrome) или Мозиле (Mozilla) и других.

Креирајте имејл адресу на свом називу домена

У оквиру закупљене веб-хостинг услуге имате могућност креирања посебних имејл налога који ће у оквиру имејл адресе садржати и регистровани назив домена. Пословна комуникација је изузетно важна, а поседовањем имејл адресе на сопственом називу домена, на пример: @email, промовишете назив свог бизниса и уливате додатно поверење приликом директне комуникације са потенцијалним корисницима и партнерима.

Уместо закључка

Поседовање сопственог веб-сајта са собом доноси бројне предности и може у великој мери помоћи у унапређењу и даљој промоцији бизниса.

Захваљујући томе бићете у могућности да своје пословање представите на најбољи могући начин и дођете до нових корисника.

FacebookLinkedinEmail