6 начина да креирате садржај који је заиста прилагођен мобилним уређајима

FacebookLinkedinEmail
02.11.2023.
6 начина да креирате садржај који је заиста прилагођен мобилним уређајима
Није никаква тајна да сајт прилагођен мобилним уређајима посетиоцима обезбеђује боље корисничко искуство, боље се рангира у резултатима претраге и, последично, доноси боље конверзије. Све ово је последица чињенице да највећи број посета једној веб-локацији долази управо са мобилних телефона, који су постали примаран начин приступања интернету.

Међутим, власници сајтова често верују да је прилагодљив дизајн сајта, тзв. responsive све што је потребно да би сајт био mobile friendly. Али, ствари заправо стоје мало другачије.

Да, уколико овакав сајт подвргнете Google mobile-friendly тесту, он ће га положити са одличним оценама. Ипак, то само значи да ће се сајт прилагодити различитим уређајима, односно величинама екрана. Али, да би сајт заиста био оптимизован за мобилне уређаје, потребно је и да садржаји који су на њему – слике, текст, видео – буду прилагођени јер је то оно до чега је посетиоцима заиста стало.

Према томе, уколико ваш сајт није прилагођен мобилним уређајима уз само мало уложеног напора можете постићи значајне резултате. Потребно је само да примените следеће…

Креирајте кратке наслове и привлачна отварања

Екрани на мобилним уређајима су знатно мањи него ли они на рачунарима и, самим тим, мање је текста у сваком приказу. Другим речима, особа која је путем мобилног телефона дошла на сајт може да види само наслов, уколико не садржи више од пет речи, и неколико првих параграфа (односно отварање). Да би остатак садржаја био видљив, потребно је скроловати. Од каквог је ово значаја када је реч о креирању садржаја прилагођеног мобилним уређајима?

То значи да је неопходно пажљиво одабрати које су то прве информације које ће посетилац видети када дође на страницу вашег сајта. Дакле, неопходно је одмах поставити „удицу”/мамац?, то јест најзначајнију информацију која ће читаоца привући и погурати да скролује и чита.

Према томе, потребан нам је кратак и ефектан наслов који привлачи пажњу, док у отварању морамо одмах прећи на ствар и нагласити добити које ће потенцијални клијент остварити куповином онога што нудимо.

Све остале информације потребно је рангирати по важности и у истом редоследу их наводити у даљем тексту.

Текст форматирајте у краће параграфе

Читање дугих параграфа је заморно и они, чак и на десктоп монитору, тешко задржавају пажњу читалаца. На малим мобилним уређајима овај проблем постаје још наглашенији.

Како бисте то избегли препорука је:

  • Користите до 3 јасне реченице по параграфу.
  • Креирајте параграфе који заузимају до 4 реда у приказу на екрану мобилног уређаја.
  • Изнесите једну до две идеје или чињенице по параграфу.

Дакле, суштина је да садржај мора бити лако читљив на малом екрану мобилног уређаја. Да би се то постигло, такође је препорука да величина фонта не буде мања од 32 поинта и да се користе боје високог контраста – на пример, бела слова на црној позадини.

Имајте у виду како се конзумира садржај путем мобилног уређаја

Начин на који посетиоци конзумирају садржај на једном сајту разликује се у зависности од уређаја који користе. Док људи преко рачунара садржај прегледају слева надесно и одозго надоле (у облику латиничног слова Ф), корисници мобилног уређаја садржај прегледају од врха екрана надоле, али уместо слова Ф, притом користе следећих неколико шаблона:

  • Прескакање – уколико више узастопних редова текста почиње истом речју, прва реченица ће бити прочитана, а наредна прескочена.
  • Пуна пажња – читање сваке написане речи, што није уобичајена пракса и користе је само најпосвећенији посетиоци.
  • Скенирање – подразумева читање наслова и међунаслова, док се параграфи прескачу.
  • Маркирање – посетилац чита текст само на оном делу странице који му привуче пажњу током скенирања.
  • Фокусирање – читалац прескаче велике блокове текста и пажњу поклања само нечему специфичном што га интересује – позиву на акцију, ценовнику, слици…

Дакле, пажња особе која сајту приступа преко мобилног уређаја је веома ограничена и зато је потребно да на својој веб-страни истакнете најважније ствари. То значи да за међунаслове користите већи и лако читљив фонт, избегавате понављање речи и користите синониме, одвајате секције са заокруженим целинама и визуелно истакнете позиве на акцију, цену и сличне ствари које занимају читаоца.

Такође, користите што краће реченице, избегавајте стручне и компликоване изразе, не претерујте са детаљима и елиминишите из текста све што није од есенцијалног значаја.

Такође, добра пракса је и креирање сижеа на почетку текста у коме, укратко, наводите најзначајније ставке и информације тако да их посетилац може видети чим отвори страницу вашег сајта.

Користите визуале

Будући да се визуелни садржај процесуира чак 600 пута брже него ли текстуални, коришћење релевантних фотографија, видеа, инфографика заправо омогућава посетиоцима сајта да боље схвате и прихвате садржај који им презентујемо.

Поред тога, коришћење визуала је одличан начин да одвојимо целине на страници, унесемо разноликост и учинимо читаву презентацију привлачнијом и занимљивијом него ли да се на њој налази само текст. Међутим, како би се ово постигло, имајте у виду да је неопходно да визуали буду оптимизовани за мобилне уређаје како не би заузимали превише простора или успоравали брзину учитавања сајта.

ПАЖЊА: Имајте у виду да су добре фотографије магнет за пажњу посетилаца сајта. Зато је потребно да у тексту који следи испод слике одмах наведемо неку вредну информацију, будући да ће читаоци тада, највероватније, бити фокусиранији, а тиме се повећава и вероватноћа да ће ове наводе прочитати.

Стратешки позиционирајте позив на акцију

Корисници мобилних уређаја очекују да, на сајту који су посетили, брзо пронађу информацију која их интересује или им је потребна. То значи да, након што дођу на вашу страницу и погледају текст, имате само неколико секунди да им кажете шта је следећи корак који је потребно да учине. У супротном, уколико оставите места за „празан ход” или читаоцу не буде јасно шта даље треба да учини, само пропуштате прилику да остварите конверзију.

На сајту, посетиоцима следећи корак сугеришемо путем позива на акцију (CTA) – то може бити позив да оставе имејл адресу, да нас позову, изврше поручивање или нешто четврто, у зависности од циља који желимо да остваримо.

Већ смо споменули начин на који људи конзумирају садржај путем мобилног уређаја. На основу тога, позив на акцију потребно је да стратешки позиционирамо тамо где ће бити најуочљивији – на средину и при врху горње ивице екрана, тако да им прст којим скролују пада тачно на наш CTA.

Притом, потребно је да позив на акцију буде визуeлно одвојен од остатка садржаја и да у њему буде јасно и недвосмислено наведено шта је следећа ствар коју желимо да корисник уради. Свакако, потребно је да се овде фокусирамо на само једну жељену акцију како бисмо искључили могућност било какве забуне.

Последња контрола пре објављивања

Океј, све сте оптимизовали и прилагодили посетиоцима сајта који долазе преко мобилних уређаја. Сада преостаје да, пре објављивања, потврдите да је све на свом месту. То можете урадити тако што ћете проверити како све заиста изгледа.

Најбоља пракса је да прегледате свој садржај пре објављивања. Идите у едитор свог сајта и пронађите иконицу која вам омогућава да погледате како страница изгледа када се приказује на различитим уређајима. Затим одаберите опцију за таблет и мобилни телефон и утврдите:

  • да ли је наслов одговарајуће дужине
  • има ли пасуса које је потребно разбити на мање целине
  • колико је лако скенирати садржај
  • како су распоређени међунаслови и да ли су релевантни
  • постоји ли потреба за додавањем или уклањањем визуала
  • да ли је садржај лако читљив или треба повећати фонт или размаке
  • јесте ли направили јасан CTA који привлачи пажњу.

Овај преглед странице искористите и како бисте проверили да ли се поткрала нека словна грешка и тек ако је све у реду, кликните на дугме „Објави” и будите сигурни да сте својим потенцијалним клијентима обезбедили знатно пријатније корисничко искуство и значајно повећали могућност остваривања конверзија.

FacebookLinkedinEmail