Вештачка интелигенција и интернет: Невидљива али моћна веза

FacebookLinkedinEmail
20.06.2025.
Вештачка интелигенција и интернет: Невидљива али моћна веза
Интернет постоји од 1. јануара 1983. године, када је дефинисан TCP/IP протокол. У новембру исте године дефинисан је и DNS (Domain Name System – Систем назива домена), који 1986. постаје један од основних интернет стандарда. ChatGPT, као најпопуларнији представник AI алата, постоји од новембра 2022, па ипак, много више људи зна много више о AI алатима него о интернету, и интернет доменима.

Можда је то до природе одређеног сервиса – интернет се данас види као комунална услуга, као струја, или вода, нешто што се подразумева и ради „само од себе“. Нико ко користи струју не размишља о томе шта је све потребно да би та струја стигла до сијалице или утичнице, као што нико не размишља о томе како до нас стиже пијаћа вода (што ме подсећа на стрип о Хогару: Кад је после освајања Француске донео кући чесму, а Хелга га питала шта му је то, он јој одговара: „Не знам. У Паризу је из ње текла вода.“).

Некад давно, на својим почецима, и интернет је био револуционарна ствар, као данас вештачка интелигенција. Но, ствари се мењају. А кад смо већ код тога – да ли су вештачка интелигенција и интернет домени у некаквом контакту? Има ли било какве „интеракције“ међу њима?

Најкраћи одговор је: „Има”. Међутим, како AI може помоћи у многим сегментима рада са доменима, од њихове процене и избора, преко управљања доменским портфолиом, до њихове безбедности, потрудићемо се да дамо и мало шири одговор.

Вештачки интелигентан избор домена

Пр(а)ва мука сваког новог (потенцијалног) власника домена је како у дигиталној џунгли изабрати прави? Људи најчешће крећу од кључних речи које описују њихову делатност и избор праве на основу осећаја. Међутим, AI није осећајан, он доноси одлуке засноване на подацима. Наравно, будући власник домена треба да му објасни своје активности, специфичности тих активности, као и жељену публику и њену перцепцију. А онда настаје „AI магија”.

Кад AI алат обради мноштво података (узимајући у обзир чак и историјске податке о употреби домена, ако је раније већ био регистрован), он долази до варијанти до којих се „на осећај” не долази често. Резултат? Назив домена који није само „леп на папиру”, већ је и бољи за SEO и атрактиван за будуће муштерије.

На светском тржишту постоје AI алати који, након уношења потребних информација (о пословању, циљним групама, кључним речима, дужини назива домена, доменској екстензији…), врше претрагу расположивости жељених домена и предлажу оне који се могу одмах регистровати. Штавише, постоје алати који истовремено претражују и друштвене мреже, омогућавајући избор назива домена који може бити идентичан корисничком имену на друштвеним мрежама, што је велика предност у онлајн брендирању.

Е сад, то је све тако у свету. А код нас?

Код нас је мало другачије.

Који доменски AI алати постоје за наше тржиште?

Скоро сви препоручени алати који беспрекорно функционишу тамо не функционишу овде. Најчешће из два разлога – алати не разумеју српски, и немају опцију избора неког од наших националних домена.

Редак изузетак је ChatGPT са GoDaddy-јевим додатком (плагином). У овој „симбиози” ChatGPT комуницира са корисником на српском, а GoDaddy врши претрагу слободних домена, без икаквих проблема са .rs екстензијом. Изгледа савршено! Али... само изгледа.

По „признању” самог ChatGPT-ја, ова сарадња не даје баш најбоље резултате, јер називе домена генерише GoDaddy-јев алгоритам који не разуме културне нијансе језика ни контекст као што би га разумео човек. Он генерише предлоге на основу кључних речи и често предлаже називе домена који добро звуче и имају потенцијал за брендирање, али те речи у српском језику немају смисла.

ChatGPT пак самостално не прави такве грешке. Он разуме захтеве и садржајно и стилски, а информације које му дâ корисник не види само као скуп кључних речи, већ их чита као маркетиншки стручњак и неко ко познаје културу и тржиште у Србији (наравно, ако је пре тога истрениран у том смеру). Али, ChatGPT без GoDaddy-јевог додатка не може да врши претрагу домена.

Има ли решења? Има.

Током „прекопавања” интернета у потрази за бар једним адекватним алатом, изненада се појавио AI Domain Name Generator који „говори” српски, предлаже и проверава (!) доступност домена – укључујући .rs и .срб екстензије (регистрација .срб домена је, додуше, 154% скупља него регистрација .rs домена, али је у понуди). Не може се са њим „дискутовати” као са ChatGPT-јем, али ради све што треба, у складу са информацијама које су му дате. Наравно, и овде важи правило да је одговор који даје AI онолико добар колико је добар упит који му постави корисник. Као и код свих других AI алата.

AI као ваш дигитални саветник

Изабрали сте и регистровали домен, не један већ више њих. Неке користите активно, неки чекају свој ред да подрже следећи планирани пројекат, а неки... стоје, „'леба не ишту”. Док у неком тренутку не погледате колико их има и чему служе, па се и сами, несигурни у своју доменску стратегију и тактику, не ухватите за главу. За пола не знате шта ће вам, а бар толико вам фали за оне нове идеје којима још нисте ни име смислили. Хаос. Оно несносно кљуцање у потиљку почиње полако да се јавља...

AI може и овде да вам помогне – да одлучите које домене треба да набавите, које да обновите, а које не. Без превише сентимента. AI алати могу анализирати трендове у индустрији, предвиђати тражњу и помоћи вам да водите домаћинску политику. Такође, могу да процене и вредност неког од ваших домена који вам више не треба. Наравно, за то су вам потребни јавно доступни AI алати који податке са тржишта користе за напредне анализе. Нажалост, нема информација да су такви AI алати код нас доступни.

AI као заштитник домена

Колико год се фирме и појединци бринули о заштити својих сајтова, шифровању свеколике комуникације кроз различите дигиталне канале, па и о безбедности налога на друштвеним мрежама, домени некако пречесто остају по страни. На њих се обрати пажња тек када нешто пође по злу, што није тако ретко као што многи мисле. Притом, крађа домена омогућава хакерима много софистицираније и подмуклије нападе него што је то, рецимо, рушење нечијег веб-сајта. Срушен сајт се одмах види, неке друге врсте напада месецима могу остати скривене.

Да бисте мирно спавали окружени хакерима, треба да заштитите свој домен. Поред три основне врсте заштите које обезбеђује РНИДС, ту је и AI који вам може помоћи у томе. Анализирајући саобраћај, AI алати за надзор могу аутоматски да препознају сумњиве активности око домена, открију необичне обрасце понашања и упозоре власнике домена на потенцијалне претње. Штавише, захваљујући машинском учењу, ови алати непрестано уче и прилагођавају се новим претњама, чинећи ваше интернет присуство сигурнијим.

Нек AI буде ваш савезник у онлајн свету

Генерално, наше доменско тржиште пати од недостатака – недостају подаци о продајама, ценама трансакција, трендовима претрага на српском језику... Последично, недостају и тржишни сервиси, тако да не можемо себи приуштити софистициране AI алате који би били релевантни за наше тржиште. Али, понешто из AI света ипак можемо да искористимо. Фокусирајмо се на то. Притом, AI се мења невероватно брзо. Оно што данас изгледа као футуризам, сутра може бити стандард. Зато је сада право време да почнете да истражујете како вештачка интелигенција може постати ваш савезник у онлајн свету, и то бавећи се оним од чега све почиње: вашим доменом.

FacebookLinkedinEmail