Da li je odzvonilo AI video-klipovima na Jutjubu?

FacebookLinkedinEmail
07.02.2024.
Da li je odzvonilo AI video-klipovima na Jutjubu?
Neko neupućen bi se sa pravom zapitao o čemu se radi? AI generisani video-klipovi!? Ima li toga, kako to radi i može li tu neka para da se uzme?
Kratak odgovor na ova pitanja bi bio: Da, vrlo jednostavno, i može.

Broj klipova koji su u poslednje dve godine potpuno ili delimično generisani putem veštačke inteligencije eksplodirao je na Jutjubu, a velika je verovatnoća da ste i vi imali prilike da gledate neki takav video a da niste znali kako je napravljen.

Kada kažemo AI generated, većina ljudi prvo pomisli na slike ili video, što je logično, ali broj klipova sa AI generisanim glasom ili muzikom je mnogo veći. Kada kažem AI generisani glas, tu ne mislim na neke zvukove koje ste mogli čuti u starim filmovima kao, na primer, u „Robokapu” (RoboCop), već su to izuzetno uverljive reprodukcije koje, pored različitih jezika, mogu da govore i sa akcentom (otezanje kao u Australiji ili onaj gospodski britanski akcenat). Veliki broj kreatora koji ne govori dovoljno dobro engleski ili neki drugi popularan jezik na ovaj način dobio je priliku da svoje video materijale predstavi mnogo većoj publici nego ranije.

Generisanje videa iz prompta je još uvek u povoju, ali se i to nazire na horizontu. Na nedavno održanom CES sajmu u Las Vegasu, januara ove godine, nVidia je predstavila niz novosti vezanih za AI i kreiranje sadržaja. NJihovo čedo pod nazivom stable diffusin sada je dostupno svima za eksperimentisanje, a rezultati su prilično fascinantni. Ceo ovaj projekat je u beta fazi, a ako vas interesuje da se malo poigrate sa ovom aplikacijom, morate da imate nVidia karticu na svom računaru i da skinete kod sa linka: https://stability.ai/stable-video.

Naravno, za slike tu je ClipDrop, koji je deo Stable familije, a same slike su prilično dobre, mada je Midjourney i dalje malo bolji. Ali, za razliku od „srednjeg putovanja”, ovaj servis je za sada besplatan. Ako ste radoznali, pravac na njihov veb-sajt: https://clipdrop.co/.

Broj pregleda u kome je bio AI generated materijal u 2023. godini iznosio je nekoliko milijardi, što i nije tako mnogo u odnosu na ukupan broj pregleda na Jutjubu, ali je ovde prostor za zloupotrebu mnogo veći. Recimo, svi se sećamo deep fake videa u kome Ilon Mask tvrdi da je iz Bosne, tj. iz Šipova kao i čuvena rijaliti… pa možemo reći zvezda – Zmaj od Šipova. Sam deep fake bio je izuzetno uverljiv, pa su pojedinci javno tvrdili da je Ilon iz Bosne! Ova situacija na pravi način demonstrira moguće probleme. Zbog takvih stvari uskoro će svako ko postavi video na Jutjub morati da označi da li se u klipu nalazi AI generated materijal ili ne.

Ako vas lično interesuje da napravite neki AI generated video, možemo vam preporučiti nekoliko servisa koji su uglavnom namenjeni poslovnim korisnicima i pružaju im mogućnost da kreiraju kompletan video, voditelj i sam tekst kroz tekstualne komande. 

Colossyan AI je okrenut ka ljudima koji prave razne kurseve a nemaju spoljašnost ili dovoljno dobro vladanje stranim jezikom. Kao i svi programi, i ovaj je besplatan za testiranje, a nudi sve mogućnosti koje smo gore pomenuli.

Deep Brain AI je servis koji je namenjen početnicima i kao takav daje prilično mešovite rezultate. Vrlo lako ćete prebaciti neki blog post u video ili generisati kratak video na neku temu, ali da bi vaš klip „zablistao”, moraćete malo da se pomučite u opcijama. Ono što ga odvaja je vrlo veliki broj templejta i integracija sa popularnim četbotom Chat GPT.

Veoma slična Deep Brain-u je i Synthsia, koja nudi mogućnost kreiranja video-sadržaja kroz tekstualne komande. Ono što je odvaja od ostatka jeste podrška za više od 60 jezika, među kojima su srpski, bosanski, hrvatski i makedonski. Pre par meseci, kada sam je testirao, srpski i makedonski su zvučali „najmetalnije”, ali sada bi situacija trebalo da bude mnogo bolja.

Vredi pomenuti i FlexiClip, koji ima slične mogućnosti kao i prethodni programi.

Za kraj, vreme je da popričamo o parama, tj. šuškama. Da li je moguće zaraditi od AI generisanog sadržaja?!

Ukratko, odgovor je: „Da”. Jutjub za sada ne pravi pitanje ako u klipovima imate slike, video ili tekst koji je generisala veštačka inteligencija, a koliko ćete para zaraditi zavisi samo od vaše mašte i kvaliteta vašeg video-klipa. Svi gore pobrojani servisi su idealni za kreiranje sadržaja koji je namenjen pre svega klijentima ili poslovnim ljudima, ali isto tako mogu da prave i zanimljive video-klipove.

Ako mislite da autor preteruje sa optimizmom, u svom izveštaju za 2023. godinu sam Jutjub tvrdi da ljudi, generalno, nemaju problem da gledaju AI generisan sadržaj sve dok je on zanimljiv i zabavan. Ono što je možda i najinteresantnije je sledeće: 40% svih ispitanika iz 14 zemalja u kojima je ovo istraživanje sprovedeno za sebe misli da su kontent kreatori kada je u pitanju video-materijal. Oni na AI gledaju kao na važan alat koji im pomaže u proizvodnji, što znači da ćemo u vremenu koje dolazi imati sve više klipova koji su delimično ili potpuno kreirani na ovaj način.

FacebookLinkedinEmail