EEAT (Experience, Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness) i njegov uticaj na SEO

FacebookLinkedinEmail
15.02.2024.
EEAT (Experience, Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness) i njegov uticaj na SEO
U vreme kada čak 68% svih onlajn iskustava i interakcija otpočinje nekom vrstom pretrage, SEO (optimizacija Search Engine-a), bez bilo kakve sumnje, predstavlja jedan od najvažnijih ogranaka na polju digitalnog marketinga.

Uzevši u obzir tu sitauciju, kao i činjenicu da do 2030. godine SEO industrija teži da dostigne vrednost od 218 milijardi dolara, ostaje začuđujuće da su neki od osnovnih postulata na kojima se zaniva sam proces optimizacije nedorečeni ili nedovoljno objašnjeni.

Naravno, svi smo svesni liste od 200 faktora koje kompanija Gugl koristi kako bi rangirala rezultate pretrage. Ali, ukoliko pažljivije pogledamo ovaj spisak, videćemo da je on napisan pre u duhu dobrih praksi i preporuka nego jasnih pravila koja daju prednost određenim kriterijumima ili propisiju koliki ćemo učinak postići sa konkretnim akcijama.

Ova situacija je dodatno otežana činjenicom da, pored ovih neodređenih činilaca, Gugl opisuje i kriterijume koji se ne ubrajaju u faktore za rangiranje, ali posredno unapređuju kvalitet SEO sadržaja i na taj način pomažu proces optimizacije.

EEAT je jedan od tih činilaca i u poslednje vreme dobija mnogo pažnje.

Šta se nalazi iza skraćenice EEAT

Kada kažemo EEAT, ne mislimo samo na pojmove koje određuje, koje možemo videti iz naslova ovog članka:

  • Experience - Iskustvo
  • Expertise – Ekspertiza
  • Authoritativeness – Autoritativnost ili stručnost
  • Trustworthiness – Pouzdanost.

Iako, složićemo se, ove četiri osobine čine osnovu dobro napisanog sadržaja, EEAT ipak ne čini jedan od faktora koji neposredno utiču na rangiranje. Umesto toga, pojam EEAT možete pronaći u jednom dokumentu pod nazivom Google’s Search Quality Rater Guidelines – opsežnom uputstvu napisanom na čak 168 strana, koje nosi naziv Quality Raters, odnosno „procenitelji kvaliteta”.

Zadatak ovih zaposlenih je da izvrše inspekciju određenog broja sajtova i, na osnovu datog pravilnika, procene kvalitet sadržaja i korisničko iskustvo krajnjeg korisnika.

Da li Quality Raters utiču na SERP rezultate?

Najkraći odgovor na ovo pitanje bi bio – ne. Ali, budući da je reč o SEO sektoru, gde je stvaran opseg faktora koji utiču na SERP rezultate teško utvrditi, pravilije bi bilo reći – ne neposredno.

U najkraćim crtama, ovakva vrsta evaluacije je, bar za sada, namenjena isključivo internoj upotrebi. U jednoj od svojih objava, Gugl eksplicitno navodi da se rezultati rada Quality Raters osoblja koriste isključivo za:

  • pružanje povratnih informacija za unapređenje usluge neophodnih diveloperima algoritma;
  • pomoć pri kategorizaciji sadržaja radi unapređenja sistema.

Stoga, informacije koje pruža ovo osoblje neće biti uzete u obzir kada algoritam bude rangirao istraženi uzorak. Ove informacije služe za unapređenje samog algoritma i postaju naročito bitne u svetlu lavine sadržaja generisanog od strane veštačke inteligencije, obilja dezinformacija i narušenog poverenja u onlajn sadržaje.

Kako EEAT utiče na SEO procese i rangiranje?

Zbog svega pomenutog, postavlja se pitanje u čemu leži značaj EEAT kriterijuma i šta je uzrok njihove sve veće prisutnosti u SEO javnosti. Kako bismo došli do odgovora, moramo najpre uzeti u obzir činjenicu da je Gugl korisničko iskustvo, odnosno njegovo stalno unapređivanje, još 2021. godine postavio kao svoj prioritet.

Pri tome, treba uzeti u obzir da je korisničko iskustvo, samo po sebi, vrlo subjektivno i nemoguće za bilo kakvu vrstu kvantifikacije. Signali koje Gugl koristi za rangiranje predstavljaju samo rezultate interakcije korisnika sa određenim sajtom. Na osnovu kriterijuma kao što su vreme provedeno na sajtu, struktura samog veb-sajta i optimizacija za mobilne uređaje, Gugl pokušava da izvuče grube zaključke o tome koliko je korisnik bio zadovoljan.

Budući da se unapređenje Gugl algoritama za rangiranje vrši na osnovu EEAT kriterijuma, na ove četiri osobine mogli bismo da gledamo kao na svojevrsni most između Gugl algoritma, koji ne može da proceni subjektivno iskustvo korisnika, i kreatora sadržaja, koji ne može da u merljiviim jedinicama postupa na način koji bi zadovoljio taj algoritam.

Drugim rečina, iako ne predstavlja signal za rangiranje, set EEAT parametara služi da zadovolji našeg krajnjeg korisnika i ohrabri ponašanje koje će, naposletku, dovesti do dobrog SERP rezultata.

EEAT, slovo po slovo

Ova činjenica daje EEAT kriterijumima potpuno novi značaj i čini ih nečim što najbolje možemo opisati kao najmanji zajednički sadržalac dobrog sadržaja. Uzevši to u obzir, sledeći deo članka posvetićemo kratkom pregledu svakog od ovih slova.

Experience

Iskustvo, odnosno Experience, predstavlja najnovijeg člana EEAT porodice (do decembra 2022. godine ovaj akronim je bio poznat samo kao EAT). Treba napomenuti da se ovog puta ne misli na iskustvo korisnika, nego na iskustvo autora i njegovo poznavanje teme kojom se bavi.

Kreatori koji bi želeli da utiču na privlačnost svog rada i korisnicima pruže bolje iskustvo, trebalo bi da pronađu način da svoj rad demonstriraju. To se najčešće postiže davanjem plastičnih primera i korišćenjem audio-vizuelnih sadržaja koji ilustruju temu o kojoj je reč. Navođenje ličnih iskustava i ličnih zapažanja takođe može biti veoma korisno.

Expertise

Pored toga što bi trebalo da prikaže da ima neposrednog iskustva vezanog za temu kojom se bavi, SEO autor trebalo bi i da demonstrira visok nivo stručnosti. Pritom treba imati u vidu da Gugl prioritet daje sadržaju kreiranom od strane sertifikovanih profesionalaca, kao i da se sadržaj ocenjuje na osnovu kvaliteta članka, a ne kvaliteta sajta. Stoga, ukoliko autoru nedostaje izvesni stručni pedigre, postizanje zadovoljavajućeg nivoa ekspertize može se postići jedino temeljnim i kvalitetnim istraživanjem.

Authoritativeness

Za razliku od prethodnog kriterijuma, autoritet ili stručnost jeste faktor koji se ocenjuje na nivou celog sajta i njegovog uticaja u stručnim krugovima. Stoga, možemo reći da je ispunjavanje ovog kriterijuma ujedno i najteže, i obično se postiže kvalitetnim i konzistentnim radom unutar jedne niše. Autoritet i uticaj samog autora takođe mogu biti od velike pomoći.

Trustworthiness

Pouzdanost se može najbolje opisati kao reputacija sajta u očima javnosti i stoga se ovaj kriterijum odnosi na čitav niz činilaca kao što su: bezbednost, transparentnost, tačnost pruženih informacija, itd. Budući da je dobrim delom tehničke prirode, ovaj faktor se nalazi u pozadini prethodna tri i može doneti niske EEAT ocene, bez obzira na kvalitet postignut u drugim obastima. Stoga možemo reći da je možda i najvažniji i da zahteva posebnu pažnju.

Ocenjivanje postignutosti EEAT kriterijuma

Naposletku, treba spomenuti i to da se ocenjivanje ispunjenosti EEAT zahteva ne vrši prema nekim arbitrarnim utiscima nego u okviru preciznih definicija postavljenih od kompanije Gugl, koji su opet navedeni u Google’s Search Quality Rater Guidelines.

Prema ovom uputstvu, objavljeni sadržaj može biti:

  • Lowest EEAT – Stranice ocenjene ovom ocenom smatraju se nepouzdanim i korisnici treba da ih izbegavaju, naročito ukoliko su u pitanju YMYL teme (Your Money or Your Life – sadržaji koji mogu imati uticaj na finansije, zdravlje ili lično blagostanje čitaoca).
  • Lacking EEAT – Stranica kojoj nedostaju zadovoljavajući nivo iskustva ili ekspretize. Kao primer možemo navesti stranice koje ne daju dovoljno informacija o kritičnim postupcima i procedurama.
  • High Level of EEAT – Reč je o sadržajima koji prikazuju visok nivo iskustva i stručnosti, daju detaljne informacije, ali su, takođe, objavljeni na sajtovima koje karakteriše visok nivo pouzdanosti.
  • The Highest Level of EEAT – Ovde je reč o najpouzdanijim sadržajima napisanim od strane eksperata, koji mogu da se koriste za citiranje u člancima koje karakteriše niži EEAT kvalitet.

Završna razmatranja

Kada se sve sabere i oduzme, može se zaključiti da, iako EEAT kriterijumi, bar za sada, nemaju direktan uticaj na SERP rangiranje, oni svakako daju smernice za proizvodnju kvalitetnog SEO sadržaja i mogu pomoći u postizanju dobrih rezultata. U bliskoj budućnosti, oni će biti i „štap” koji će biti korišćen za prepoznavanje i označavanje ovakvih sadržaja.

Ali, čak i ako ostavimo po strani sva ova tehnička razmatranja, možemo se složiti da je za uspešan SEO potreban sadržaj koji je privlačan, pouzdan, uverljiv, potkovan informacijama i lak za deljenje. EEAT kriterijumi pružaju dobru osnovu za proizvodnju takvih resursa.

FacebookLinkedinEmail