Da li pravite neke od najčešćih SEO grešaka?

FacebookLinkedinEmail
07.07.2022.
Da li pravite neke od najčešćih SEO grešaka?
Šta se dešava kada primetite da vaše SEO metode ne daju rezultate kakve ste očekivali?
Umesto da krivite veliku konkurenciju i Gugl, vreme je da analizirate svoje digitalno prisustvo i utvrdite koliko su efikasne SEO taktike koje koristite.
Neka vas uteši činjenica da savršeno optimizovan sajt ne postoji. Koliko god da ulažete u SEO, uvek će moći da se uradi još nešto kako biste se bolje pozicionirali u rezultatima pretrage. Kontinuirani rad, analitike i unapređenja predstavljaju osnovu uspeha u ovoj oblasti digitalnog marketinga.
Ukoliko niste svesni SEO propusta na vašem sajtu ili ne znate kako da započnete reviziju, sastavili smo kratku listu najčešćih (i najgorih) SEO grešaka.

Sajt nije optimizovan za odgovarajuće ključne reči

Bez ključnih reči nema optimizacije za pretraživače. One su osnova svake SEO strategije, bez obzira na vašu industriju i ciljnu grupu. 

Ukoliko niste uradili analizu ključnih reči ili angažovali SEO stručnjaka kada ste pravili sajt, morate se što pre posvetiti ovom aspektu optimizacije.

Analizom ključnih reči saznajete koje fraze kupci koriste da pronađu proizvode i brendove u vašem sektoru. Takođe, bolje ćete razumeti koje teme ih zanimaju i, na osnovu toga, optimizovati sadržaj tako da bude relevantan za vaše potencijalne potrošače.

Dobro optimizovane stranice koje se podudaraju sa namerom korisnika bolje se rangiraju u rezultatima pretrage.

Sama analiza ključnih reči, kao i alati koji se koriste u istraživanju, česta su tema u digitalnom svetu. Sve o ovom procesu možete saznati u jednom od naših prethodnih članaka o analizi ključnih reči

Pogrešan odabir ključnih reči

Sledeća greška jeste pogrešan odabir ključnih reči. 

Optimizacija sajta se ne završava prostim izvlačenjem ključnih reči uz pomoć popularnih alata. To bi bilo previše jednostavno.

Iako mnogi eksperti za SEO govore o važnosti metrika, kao što je obim pretrage za ključnu reč, ovi podaci nisu dovoljni da optimizujete sajt na pravi način. Metrike se moraju staviti u širi kontekst da bi ostvarile uticaj.

Ono na šta treba da posebno obratite pažnju jeste relevantnost ključne reči za stranicu koju optimizujete. 

Imajte na umu da, kada pretražuju Gugl, korisnici imaju različite namere: neki prosto žele da se informišu o određenoj temi, a drugi su pak već doneli odluku o kupovini i žele da nađu odgovarajući proizvod. 

Kako biste bili sigurni da će Gugl vaše stranice smatrati bitnim za korisnike, morate kritički da posmatrate listu fraza koje ste izvukli preko nekog od alata za analizu ključnih reči. 

Na primer, ako je reč o stranici na kojoj se prodaje džem od šljiva, ključne reči poput „kako napraviti džem od šljiva u rerni“ ne podudaraju se sa svrhom stranice niti sa potrebom potrošača koji žele da je pronađu. Koristeći takve fraze nećete se rangirati visoko, čak iako nose veliki obim pretrage.

Stranice na sajtu se i dalje sporo učitavaju

U 2022. godini, kada korisnici pretražuju ne samo putem desktop računara, već i mobilnih telefona i glasovne pretrage, brzina učitavanja stranice igra značajnu ulogu. 

Današnji korisnici nemaju vremena, a ni želje da čekaju spor sajt da se učita. Naprotiv, bez obzira na to sa kog uređaja pretražuju, oni očekuju instant rezultate. Ukoliko ih ne dobiju, napustiće stranicu, a vi ćete izgubiti potencijalnog kupca, što dokazuju i nedavne studije.

U jednom istraživanju iz 2019. godine, 70% korisnika je izjavilo da brzina sajta utiče na njihovu odluku da kupe proizvod.

Gugl, kom je zadovoljstvo korisnika na prvom mestu, vrednuje brzinu vašeg sajta kao jedan od najbitnijih, direktnih faktora za rangiranje.

Brzina učitavanja stranica na vašem sajtu direktno ne samo da utiče na zadovoljstvo korisnika i konverzije, već utiče i na vaše pozicioniranje u rezultatima pretrage.

Ukoliko želite da proverite brzinu učitavanja stranica, postoji nekoliko jednostavnih alata koji vam u tome mogu pomoći. Jedan od njih je Page Speed Insights, koji je veoma lak za korišćenje. Sve što treba da uradite jeste da unesete adresu stranice i ovaj alat će vam izbaciti ključne metrike u vezi sa njenom brzinom.

Na osnovu toga, možete da angažujete SEO stručnjake da vam daju predlog za optimizaciju stranica i, na taj način, iskoristite njihov pun potencijal. 

Ne optimizujete meta tagove

Meta tagovi predstavljaju HTML kodove koji pružaju ključne podatke o svakoj stranici na vašem sajtu.

Kada korisnici pretražuju putem Gugla, ovi elementi su prva stvar koju vide u rezultatima. Meta tagovi ih informišu o čemu je stranica i kakav sadržaj mogu pronaći klikom na link.

Pod meta tagovima podrazumevamo naslove (title tags) i opise (meta descriptions). 

Kako bi meta tagovi bili što precizniji i zaista optimizovani za pretrage vaših korisnika, potrebno je da prethodno uradite detaljnu SEO analizu sajta, izvući sve stranice u jedan dokument i proveriti da li dosadašnji meta tagovi ispunjavaju kriterijume.

Optimizacija naslova stranica

Naslov je ono što se prikazuje na traci kada se učita stranica. 

U idealnim okolnostima, ovaj element bi trebalo da sadrži između 56 i 70 karaktera kako bi se prikazao u celosti. 

Iako je njegova optimizacija za ključne reči krucijalna, fokus treba da bude na relevantnosti naslova i informacijama koje on pruža, kako korisnicima tako i pretraživačima.

Optimizacija meta opisa

Slična pravila važe i za opise. Opisi služe da informišu Gugl i korisnike o čemu se radi na stranici. Oni sumiraju suštinu stranice, a na kraju se nalazi poziv na akciju (CTA) koji inspiriše korisnike da posete stranicu i saznaju više. 

Cilj je da se opis prikaže u celosti - sve što je preko 156 karaktera, Gugl iseče.

Zatrpavanje meta tagova ključnim rečima

Jedna od najvećih grešaka koju mnogi prave jeste zatrpavanje meta tagova ključnim rečima. 

Zapamtite, ova praksa vam neće pomoći da se rangirate visoko. Guglovi algoritmi su odavno prevazišli te taktike. Umesto toga, fokusirajte se na informacionu vrednost meta tagova i postarajte se da ključne fraze budu dodate u tekst na prirodan način.

I dalje niste prešli na SSL/TLS sertifikat

Ukoliko vaš sajt i dalje koristi HTTP umesto HTTPS, to može da utiče na njegovo rangiranje na Guglu. SSL/TLS sertifikat predstavlja deo koda na serveru koji omogućava enkripciju podataka na relaciji server-korisnik

Ovaj sertifikat, takođe, pospešuje kredibilitet i pouzdanost vašeg sajta jer omogućava potvrdu njegove autentičnosti

Šta to znači? 

Naime, kada pošaljete zahtev za izdavanje SSL/TLS sertifikata, treća strana proverava podatke o vašoj organizaciji i izdaje vam jedinstveni sertifikat.

Kao takav, SSL/TLS predstavlja viši nivo sigurnosti za korisnike

Baš iz tog razloga, Gugl tretira SSL protokol kao manji SEO faktor. Davne 2014. godine, najpopularniji pretraživač je objavio na svom sajtu da će HTTPS sajtovi imati veću prednost u rezultatima pretrage u odnosu na HTTP sajtove. Od tada, sajtovi koji imaju SSL/TLS sertifikat označeni su zelenim katancem, koji nagoveštava sigurnu pretragu i gradi poverenje među posetiocima.

S druge strane, HTTP sajtove je Gugl označio kao “nesigurne”, što samim tim, utiče na njihovu poziciju u rezultatima pretrage, kao i CTR.

Dakle, ukoliko vaš sajt i dalje ne poseduje SSL, sada je vreme da to promenite. Naruku vam ide to što je primena SSL protokola zaista brz proces koji uz korišćenje servisa poput Cloudflare ne košta skoro ništa a znatno utiče na poziciju sajta na Guglu i vaš autoritet u očima korisnika.

Zanemarujete važnost kvalitetnog sadržaja

Već smo diskutovali o važnosti kvalitetnog sadržaja za opšti uspeh vašeg sajta u digitalnom svetu. Uprkos sada već ustaljenoj frazi Sadržaj je kralj, upravo je sadržaj ono što mnogim sajtovima i dalje nedostaje. 

Ako smatrate da je kvalitetan digitalni sadržaj precenjen, evo nekoliko informacija koje će vas razuveriti.

Kreiranjem informativnih stranica i pisanjem sadržaja na blogu želi se postići mnogo više od osnovnih ciljeva SEO, kao što su visoko pozicioniranje na Guglu ili povećanje dolaznog saobraćaja ka sajtu.

Kreirajući kvalitetan sadržaj gradite autoritet u svom sektoru i podstičete poverenje potencijalnih kupaca

Kada se uvere da ste dovoljno stručni u svakoj oblasti svoje industrije i posmatrate je iz novog, svežeg ugla, posetioci će se vraćati vašem sajtu i brže će se odlučiti za saradnju sa vama.

Način na koji publika komunicira sa vašim sajtom jedan je od indikatora njegove relevantnosti i, samim tim, predstavlja posredni faktor za bolje rangiranje. 

Ima smisla, zar ne?

Uloga sadržaja u građenju povratnih linkova

Postoji mogućnost da će veliki igrači u vašem sektoru koristiti vaš sadržaj kao izvor informacija, bilo da su to članci, vodiči ili studije. 

To je za vas jedan od najlakših načina da “zaradite” povratne linkove sa autoritativnih sajtova, bez primene naknadnih strategija za građenje linkova. 

Oni će vašem sajtu dati kredibilitet i pomoći mu da se rangira bolje u pretrazi. Ne zaboravimo da su kvalitetni povratni linkovi jedan od Guglovih najznačajnijih faktora za rangiranje.

Zaključak

Optimizacija sajta za pretraživače je kontinuiran proces koji zahteva stalna usavršavanja i unapređenja sajta, kao i praćenje najnovijih trendova u industriji, gde greške možemo skupo platiti ukoliko dozvolimo da do njih dođe.

Nadamo se da će vam ovaj kratak vodič ukazati na potencijalne SEO greške koje pravite i pomoći vam da ih ispravite što pre!

FacebookLinkedinEmail