Svi moji (PC Press) domeni

FacebookLinkedinEmail
08.09.2023.
Svi moji (PC Press) domeni

Domen: pcpress.rs (i drugi)

Datum prve registracije: 10. 3. 2008.

Status: Aktivan

Sagovornik: Dejan Ristanović, vlasnik i glavni i odgovorni urednik časopisa PC Press


Kako je i kada započela domenska odiseja PC Press-a?

Kao pionir domaćeg interneta, PC Press je među prvima poželeo da registruje svoj domen.

Prvi brojevi našeg časopisa su predstavljani publici na sistemu Sezampro, u okviru zakupljene konferencije PC Press. Kada se, početkom 1996. godine, tadašnja Jugoslavija povezala na internet, bilo je jasno da će nastup na toj mreži biti ključ daljeg razvoja. I tako smo registrovali domen pcpress.co.yu. Tada je to malo duže trajalo, ali najzad smo ga dobili. U novu 1997. godinu ušli smo sa novim sajtom koji, makar približno, možete da vidite na http://pc1.pcpress.rs/arhiva/20/index.html.

Šta je doneo dolazak trećeg milenijuma?

Početkom 2002. stigao je i novi sajt PC Press-a, koji i dalje možete da vidite na http://pc2.pcpress.rs. Vrteo se na Vindouz serveru i koristio ASP tehnologiju, kao i originalni CMS softver, koji je razvio Aleksandar Vacić. Par godina kasnije smo kao novost uveli i CD (kasnije DVD) koji prati časopis, pa je Aleksandar napravio (kako se to tada govorilo) veb-aplikaciju kojom pakujemo fajlove sa opisima na CD. Bilo je to pre ADSL-a, pa brzine aplouda (upload) nisu bile dovoljne da i sami fajlovi uđu u taj sistem, ali naslovi, opisi, sekcije... Aplikacija je bila toliko avangardna da smo Aleksandar Vacić i ja dobili priliku da je, kao tehnološku inovaciju zasnovanu na Majkrosoftovim tehnologijama, prezentujemo na Sinergiji 05.

U narednim godinama broudbend u Srbiji je znatno napredovao, pa su fajlovi koje smo distribuirali postajali sve manje važni za čitaoce, i tako smo za PC #200 pripremili redizajn... i još jednu veliku novinu − nižu cenu, zahvaljujući ukidanju DVD-a. DVD je bio velika vest dva puta: kada smo ga uveli i kada smo ga ukinuli. Tako to biva u IT svetu, novo postaje staro, a onda i nestaje, da bi došlo nešto još novije.

Šta je, u vašem slučaju, bilo to „novije”?

Pre svega brža komunikacija. Naš časopis izlazi jednom mesečno, ali je već 2003. godine postalo jasno da bi čitaoci želeli da im se obraćamo malo češće sa novim informacijama. Na primer, svaki dan. Dugo smo razmišljali šta bismo i kako bismo, naročito zato što smo uvek previše skloni da sve razvijamo sami umesto da koristimo gotova rešenja. Najzad smo se pridružili normalnom svetu − naučili kako se koristi Vordpres. Ali, na kom domenu?

Prva ideja je bila da se koristi online.pcpress.co.yu, ali sam u aprilu 2008. registrovao neki domen i Dreamhost mi ponudi da registrujem i proizvoljan .info domen za samo jedan dodatni dolar. A pcpress.info slobodan... I tako, bacim se u trošak i ubrzo napravimo pcpress.info, Vordpres sajt na iznajmljenom Linuks (Linux) serveru (volimo mi Majkrosoft, ali...).

Sajt na adresi pcpress.info nije dugo potrajao. Jovana Milićević, nova urednica našeg portala, bila je zgrožena idejom da imamo dva sajta „za istu stvar” i tako se fokus premestio na domen pcpress.rs, a naš novi veb-master Milan Basrak je u PHP-u isprogramirao sajt samog časopisa koji smo smestili na pc.pcpress.rs. Taj sajt aktivan je i danas, a u toku je planiranje redizajna.

Kako pamtite period neposredno pre uvođenja .rs domena…?

Svima je bilo jasno da besplatna registracija .yu domena nije mogla da traje beskonačno. Sve je bilo sporo, komplikovano, pojedinci nisu mogli da imaju domene, firma nije mogla da ima više domena... Nije valjalo tako. Stvari su se postepeno zahuktavale, bilo je raznih ideja koje su, sredinom 2001. godine, sistematizovane u okviru tzv. Dankovog papira, Predloga za unapređenje interneta u Srbiji i Jugoslaviji. Između mnogih Scila i Haribda, 2007. godine je osnovan RNIDS, Registar nacionalnog internet domena Srbije.

… A kako stoje stvari nakon 2008. godine?

Tranzicija je tekla kao švajcarski sat. Od 10. marta 2008. godine, svi koji su imali .co.yu domen mogli su da registruju istoimeni .rs (i .co.rs) domen. Pošto su .co.yu domene mogle da koriste samo firme, ostao sam bez ristanovic.rs u korist neke bravarije iz Užica. Bar sam registrovao ristanović.срб.

Od 15. septembra 2008. godine, počela je trka za novim domenima, pošto su tada rezervacije prestale da važe. Ali zapravo nam i nije bilo potrebno mnogo novih domena, pcpress.rs je uglavnom bio dovoljan. Najzad, PC Press se obraća isključivo domaćem tržištu, pa je logično da koristimo domaće domene. Kasnije su nastali bizit.rs, domen najvećeg domaćeg stručno-poslovnog skupa BIZIT, pa top50.rs, naša višedecenijska akcija izbora najboljih 50 nastupa na domaćem internetu.

I tako smo, flertujući sa raznim domenima, raznim provajderima i raznim tehnologijama, stigli do današnjeg dana. Osnova komunikacije sa čitaocima bili su i ostali sajtovi, ali važne su i aplikacije za čitanje naših elektronskih izdanja za Android, Ajos (iOS) i Vindouz platforme, prodavnica na adresi https://prodavnica.pcpress.rs, kao i interfejsi prema našem kanalu na Jutjubu i društvenim mrežama. Sve to donosi stalne troškove, od raznih registracija, hostinga i SSL sertifikata, do razvoja softvera koji često morate da menjate samo da biste ostali na istom. I sve se to desilo za nepunih trideset godina…

FacebookLinkedinEmail